Kultúra-tudomány-évforduló
Eötvös Lorándra emlékeztek a Fiumei úti sírkertben
Eötvös Loránd fizikus halálának 100. évfordulója alkalmából koszorúzási ünnepséget tartott a Nemzeti Örökség Intézete (NÖRI) és a Magyar Geofizikusok Egyesülete kedden a Fiumei úti sírkertben a nagy tudós sírjánál.
Eötvös Loránd sírjánál elsőként Zelei Gábor, a Magyar Geofizikusok Egyesületének alelnöke méltatta a fizikus életútját.
Zelei Gábor felidézte, hogy Eötvös Loránd édesapja, Báró Eötvös József író, nagy tekintélyű politikus munkásságán keresztül már gyermekkorától kapcsolatba került a hazai tudományos élettel, az akadémikusokkal, az Akadémiával.
"Különleges helyzete és tehetsége rendkívüli pálya befutását tette lehetővé számára. Állítólag Eötvös Loránd első székfoglaló előadásán még a csillárról is lógtak a hallgatók, mindenki látni akarta a báróból lett természettudóst" - idézte fel Zelei Gábor. Mint mondta, A vizsgálatok a gravitáció és mágnesesség köréből című tanulmányában Eötvös leírta a módszert, az eszközöket és az alapvető eredményeket, amelyek későbbi hírnevét megalapozták. Az alelnök Eötvös tudományos életműve mellett megemlékezett sportteljesítményeiről is, kiemelve hegymászó sikereit.
Zelei Gábor beszédében köszönetet mondott a NÖRI-nek, hogy a centenárium alkalmából felújították Eötvös Loránd, valamint feleségének Eötvös Lorándné Horváth Gizellának a síremlékét.
"Ha igazi tudósok, és ami kell, jó magyarok akarunk lenni, akkor a tudomány zászlaját oly magasra kell emelnünk, hogy azt hazánk határán túl is megláthassák és megadhassák neki az illő tiszteletet. Igazi diadalünnep akkor lesz, amikor a magyar tudomány haladását meg fogja látni és gazdagodásnak fogja tekinteni az egész világ" - zárta köszöntőjét a fizikust idézve Zelei Gábor.
Ezt követően Borhy László, az Eötvös Loránd Tudományegyetem (ELTE) rektora tisztelgett a tudós előtt. Elmondta, hogy Eötvös Loránd halálának centenáriuma alkalmából a nevéhez és munkásságához szorosan kötődő szervezetek érdemei elismerésének és megismertetésének céljából éves megemlékezés-sorozatot hirdettek, melynek egyik kiemelkedő eseménye a koszorúzási ünnepség.
"Eötvös Loránd igazán sokoldalú tehetség volt, olyan ember, aki saját ügyével igyekezett másokat is szolgálni" - mondta az egyetem rektora, aki a fizikus, geofizikus és a felsőoktatás megújítójának életművét méltatva úgy fogalmazott: "Eötvös Loránd határozott, tevékeny jelleme, amely sosem hagyta tétlen sodródni, örök nyomot hagyott az utókor emlékezetében".
A megemlékezésen közreműködtek a Balatonfüredi Eötvös Loránd Általános Iskola és a Celldömölki Városi Általános Iskola tanulói.
Eötvös Loránd sírjánál szakmai, társadalmi szervezetek és oktatási intézmények képviselői helyezték el a megemlékezés virágait. A centenárium alkalmából a tudósra emlékezve este hálaadó misét tartanak a Pesti Ferences templomban.
MTI 2019. április 9., kedd 14:21