,,Jó annak, akit szeretnek a gyerekek.”

Dr. Oszkó Zoltán emlékére

Megrendülten fogadtuk a hírt: életének 91. évében elhunyt dr. Oszkó Zoltán.

2019 szeptemberében együtt bontottuk ki az ötvenéves időkapszulát, amelynek lezárásánál, 1969-ben jelen volt. Boldogan olvastuk az egykori diákok üzeneteit, nosztalgiáztunk. Az Eötvös Loránd Általános Iskola egykori igazgatójáról, mindenki Zoli bácsijáról most már mi is csak emlékeinket idézhetjük fel. Halálával egy igazi reneszánsz embert, egy ízig-vérig pedagógust veszítettünk el.

1950-ben lépett a katedrára. Rábakethely, Egyházashetye, Boba voltak tanítói pályája állomásai, mielőtt tanulmányi felügyelővé nevezték ki. Majd következett a szeretett Eötvös. A volt celldömölki leányiskolát 25 éven keresztül, 1991-es nyugdíjazásáig igazgatta.

Sohasem bánta meg, hogy a pedagógus pályát választotta. Azt vallotta: „aki hivatásának tartja a tanítást, annak rengeteg örömöt ad a gyerekek nevelése.” Szeretett tanítani, de folyamatosan képezte is magát. Minden érdekelte. A tudományok közül kedvence a történelem volt. Doktori fokozatát is történelmi témából szerezte meg.

Aktív közéleti tevékenységet folytatott. Számtalan megbízásnak tett eleget. Véleményét, gondolatait gyakran papírra is vetette, de bármikor szívesen beszélgetett sportról, politikáról, pedagógiáról.

Eötvös Loránd gondolatait egykori diákjai figyelmébe ajánlotta:

„Múlékony életünkben arra törekszünk, hogy valami maradandót alkossunk.”

Igyekszünk méltó utódai lenni. Emlékét örökre megőrizzük.